Zaznacz stronę

Pozbądź się zawiści i ciesz się pełnią życia!

Nie potrafisz spokojnie przyjąć wiadomości o sukcesie koleżanki lub kolegi z pracy? Masz wrażenie, że tracisz nad sobą kontrole, gdy ktoś inny wchodzi w posiadanie przedmiotów, których Ty nie możesz mieć? Niestety najprawdopodobniej padasz wówczas ofiarą zawiści. Jednak spokojnie – to nic złego. Zawiść jest uczuciem, takim samym jak złość czy smutek. Nie jest odstępstwem od normy. Warto wiedzieć, że nad każdą emocją, która pojawia się w naszym życiu można pracować i łagodzić jej skutki. Zatem nie czekaj aż Twoje nastawienie do otaczającego świata się zmieni, tylko zacznij działać. W tym artykule poznasz kilka technik i metod, jak pozbyć się tego niewątpliwie uciążliwego uczucia i pozwolić sobie na pełnię szczęścia.

Skąd bierze się zawiść?

Jest to swego rodzaju zachowanie, opierające się na porównywaniu naszego życia i sytuacji do innych. Niestety zdarza się tak, że zamiast inspirować się sukcesami innych, pogrążamy się w rozmyślaniach nad niepowodzeniem swojego życia. Nieodłącznym elementem uczucia zawiści jest obniżone poczucie własnej wartości. Nie stawiamy sobie za cel osiągania większych celów, spisując jakiekolwiek starania na straty. Zatem pojawienie się zawiści to początek nie tylko do złego samopoczucia, ale także pogłębiania się i tak niskiej już samooceny. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do niemożności właściwego funkcjonowania w społeczeństwie.

Zawiść czy zazdrość? Oto jest pytanie!

Niestety bardzo często zawiść mylona jest z zazdrością. Dzieje się tak dlatego, że mogą one występować jednocześnie. Ba! Czasami nawet specjalistom trudno odróżnić je od siebie. W dużym uproszczeniu zazdrość występuje wtedy, kiedy obawiamy się o to, że kogoś stracimy, ponieważ na kimś nam zależy. Zawiść natomiast jest uczuciem, które towarzyszy nam, gdy jesteśmy źli na dugą osobę, dlatego że posiadła coś, czego nam się nie udało zdobyć. Z tych definicji wyłania się dość zacierający się obraz. Nie mniej jednak zarówno jedno jak i drugie uczucie, może być destrukcyjne dla naszych relacji jak również dla nas samych. To od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się zmienić swoje życie i wyzbyć się zawiści. Jeżeli chciałbyś popracować nad sobą – nasze wskazówki Ci w tym pomogą!

Jak uwolnić się od uczucia zawiści?

Istnieje kilka sposobów, które z pewnością pozwolą Ci uporać się z uczuciem zawiści. Jedną z metod, jakie warto zastosować, jest wypisanie wszystkich przekonań, jakie mamy o sobie i weryfikację ich. Może się okazać, że rzeczy, jakie sobie zarzucaliśmy blokowały nas w osiągnięciu wymarzonego sukcesu, a były jedynie wytworem naszej podświadomości. Postaraj się określić swoje moce i słabe strony, dzięki czemu nie tylko pozbędziesz się nieuzasadnionego poczucia niedowartościowania, które często towarzyszy zawiści, ale także będziesz wiedział na czym się skupić i jakie cechy w sobie pielęgnować. Zwracaj także uwagę na towarzystwo, w jakim się obracasz. Czy ludzie, z którymi na co dzień przebywasz wzmagają w Tobie uczucie zawiści? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, możliwie ogranicz kontakty z takimi osobami. Obcowanie z nimi, może negatywnie wpłynąć na Twoją pracę nad samym sobą. Daj sobie również czas – zmiany nie przyjdą od razu. Nie zniechęcaj się już po pierwszych próbach eliminacji tej emocji ze swojego życia. Jeżeli tylko będziesz konsekwentny, z pewnością dostrzeżesz zmiany na lepsze.

Wszystko w Twoich rękach

Wiesz już czym charakteryzuje się zawiść i jakie mogą być jej konsekwencje. Mając tę świadomość oraz nasze wskazówki, możesz zacząć działać. Życie, wbrew pozorom, jest bardzo krótkie. Być może nie warto pielęgnować w sobie tak destrukcyjnego uczucia, jakim jest zawiść. Daj sobie możliwość lepszego i bardziej szczęśliwego życia.